background - ELEX recenze! Bez spoilerů!
ELEX recenze! Bez spoilerů!

ELEX recenze! Bez spoilerů!

10. 11. 2017
Kryštof Friedel
0 obrázků
17 min čtení

Nazdárek, takže těm chytřejším z vás, to už jistě došlo, ale jen tak pro jistotu... Dnes tu máme recenzi na hru Elex. Akční RPG od studia Piranha Bytes, které má skvělý příběh, prostředí i hratelnost, nebo ne? Jistě, chválit se dá každá hra, ale recenze by měla být od toho abychom zmínili i zápory, že? Tak se pohodlně usaďte, sežeňte si něco dobrého k jídlu a pití protože začínáme!

Začínáme zlehka...

Spustíte hru, pravíte nastavení a ponoříte se do příběhu, že? Začátek je oproti zbytku hry opravdu lehký... Přivítá Vás pěkně zpracovaná cutscéna, která vás uvede do zajímavého příběhu. Nacházíme se na planetě Magalan domov miliónů lidí, vyvíjela se zde společnost podobná té naší. To vše probíhalo v míru a pokoji až do doby, kdy narazila kometa. Pro přeživší zbyl nehostinný svět zničený k nepoznání. Ale kometa s sebou nepřinesla pouze zkázu. Přinesla i novou "substanci" jménem Elex. Elex díky svým vlastnostem může napájet stroje a nebo lidem propůjčovat schopnosti díky možnosti transformace na takzvanou Manu. Ovšem Elex není jedovatý... Lidé ho konzumují a získávají díky němu inteligenci, výdrž a sílu jenom pokud dokáží udržet svou závislost a přijmout, že budou bez emocí. Z popela povstaly 3 frakce, které mezi sebou bojují o území a zdroje. První z nich jsou Berserkrové, kteří nepoužívají žádnou technologii, ale používají magické síly. Psanci jsou frakce volných pravidel, ve které jde hlavně o peníze a používají technologii starého světa nebo vytvářejí svou vlastní. Poslední, vlastně né tak úplně jsou Klerikové, kteří mají svou vlastní "futuristickou" technologii. Úplně poslední jsou Albové. Lidé, kteří udrželi svou závislost na Elexu na uzdě a používají podobnou technologii jako Klerikové. Právě z této frakce je hlavní hrdina této hry: Jax.

Jax, je opravdu můj?

Vaše postava Jax není až tak úplně vaše, protože zde chybí jakákoliv customizace postavy... Vlasy, barva kůže prostě nic. Jediná "modifikace" jsou právě různé druhy brnění. Oh, zmiňoval jsem super moderní technologii, že? No, jako v každé Piranha Bytes hře je zde skoro stejný začátek. Postava je silná má skvělé věci, ale pak se něco zvrtne, zmizí jí schopnosti i věci. Dlouhou dobu si budete muste vystačit s železnou tyčí a základním lukem. Díky bohu to není jediná věc, kterou k potulování nehostinným světem dostanete. Jetpack! Jo, je to tak. A musím říct, že jeho zpracování je geniální.

A co takhle svět?

Dle mého názoru je svět opravdu skvělý. Prvky starého světa jako auta či rozpadlé cesty se mísí s prvky nového světa a přírody. Obrovské kovové město blízko vulkánu, které je kousek od starého rozpadlého hradu. Jinde zase chvíli bezcílně putujete zelenou krajinou a najednou narazíte na poušť a hra má hned jinou atmosféru. Jinde zase nově vybudovanou dřevěnou osadu. Jak jsem říkal. Je skvělý

Hra je tvrdá!

Né, nemyslím pevný disk. Zde už se bohužel musím dostat k záporům. Hra je i na nejlehčí obtížnost ze začátku možná až nepřiměřeně těžká. Dokud se nenalevlíte a neseženete "über" výbavu tak vás zabije i nejjednodušší krysa. Jistě, může to být příjemná výzva, ale dle mého to je u hry tohoto rázu zbytečné.

Jak se hraje?

Hratelnost je dle mého názoru kostrbatá... Všechno až na zmíněné létání s jetpackem. Soubojový systém je neohrabaný a Jax často míří na někoho na koho nechcete. Celkem zbytečné jsou i úskoky protože útoky vám zde poskytnou skoro až teleportační síly. Další možnost jak bojovat jsou zbraně na dálku, díkybohu zde nejsou jen luky, ale i další druhy zbraní jako plamenomety, plazmové pušky atd.

O úkolech...

Příběhové úkoly jsou zpracovány pěkně. V jednom z úkolů hledáte charismatického vůdce velké ofenzívy proti Albům, kteří v tomto příběhu působí jako "Ti špatní". Já osobně jsem se během postupování příběhem přidal do frakce Kleriků, kteří v některých ohledech mohou působit jako nějaká náboženská sekta. Ovšem příběh se pěkně táhne a postupně taky odhaluje Jaxovu minulost. Bohužel, pokud budete chtít postupovat hlavní příběhovou linkou rychle narazíte na velké problémy. Budete slabí, hodně. Jestliže nebudete plnit vedlejší úkoly, které přinášejí překvapivé množství expů, budete mít problémy se vším živým co neumí mluvit nebo co naštvete. Bohužel tyto vedlejší úkoly nejsou moc zajímavé a často se opakují. Jsou zde úkoly kde si hrajete na detektiva nebo úkoly typ přines tohle. Příjemné ale je, že se tyto questy z typu "přines tohle" změní na "zabij ho protože....", to se mi na hře ohromně líbí. Po čase se ale snadno stanou repetetivní nutností.

Jsem u konce?

Ano. Takže je asi na čase hře dát závěrečné hodnocení, co? Hra má dobrý příběh, skvělý a velký svět a různé možnosti řešení questů. Bohužel se to mísí s né až tak skvělou hratelností a né moc dobrým pocitem ze soubojů. Hře proto dávám 7/10.

Nové Call of Duty Black Ops 4!

Nové Call of Duty Black Ops 4!

Activision sa opäť činí a tentokrát nám priniesol nové Call of Duty, konkrétne Black Ops 4 s veľmi kontroverzným logom. Každopádne, pôjde už o 16. hru z tejto úspešnej série. zdroj: ...

2. 04. 2018
Adam Tomaškovič
3 min čtení
Copyright © Rott Ondřej, Božejovice 73, Jistebnice Redakce: redakce@mafiacinema.cz
facebook youtube
Publikování nebo další šíření obsahu serveru MafiaCinema.cz je bez písemného souhlasu Rott Ondřej, Božejovice 73, Jistebnice zakázáno.

background