background - Vyšší výkon grafické karty zdarma?
Vyšší výkon grafické karty zdarma?

Vyšší výkon grafické karty zdarma?

27. 12. 2015
Ladislav Sládek
0 obrázků
20 min čtení

Stalo se vám letos, že pod stromečkem byly opět jen měkké dárky? Do svého stroje jste nedostali vámi vysněný grafický výkon? Nám také! Proto vám dnes v několika jednoduchých krocích ukážeme, že ježíška k hraní nových her nepotřebujete!

Tak tedy začneme.

Prvním bodem je být vlastník samostatné grafické karty. Ne integrované. My jsme si přinesli dnes již starší kousek Nvidia Geforce GTX 750Ti se základní frekvencí na jádře 1033MHz a s 2 GB VRAM.

Další bod zahrnuje software, díky kterému lze taktování provést. Existuje spousta programů, pro naše učely jsme použili EVGA PrecisionX 16. Tento program naleznete na oficiálních stránkách výrobce, ale také na platformě Steam. Tento program je zdarma.

Program, díky kterému budeme taktovat máme. Nyní potřebujeme grafickou kartu nějak zatížit. Opět je tu více možností. Programem nebo hrou. S hrou je to věčné přepínání a zabere to více času než programem. Pro naší potřebu využijeme Heaven Benchmark. Odkaz naleznete zde: https://unigine.com/products/benchmarks/heaven/ Tento program je taky zdarma.

Dále budeme potřebovat hrnec trpělivosti a volného času. Taktování trvá několik hodin. I když zprvu vypadá na záležitost 10ti minut. A dále vás čekají týdny a měsíce na nastavení 100% stabilnosti.

Máme vše potřebné. Hurá za vyšším výkonem! Jako první věc si pustíme EVGA PrecisionX 16. Lekli jste se? A k čemu jsou všechny ty věci v tom programu?

Obě tyto věci jsou pouze limity. Čistě z kontrolního důvodu. Když přesáhnete tyto limity (záleží jak si je nastavíte) taktování se automaticky vypne kvůli ochraně čipu v kartě. Doporučuji tyto hodnoty nechat a prioritu přetočit na teplotu.

S tímto budete nuceni hýbat. Jak si můžete všimnout my jsme malinko napřed a hodnoty tam máme. Vám se to ale ukáže na nule. Toto značí frekvenci na jádře. A jak jsem zmínil frekvence základní na naší grafické kartě činí 1033MHz. A jak to funguje s přetaktováním? Každá karta dnes má tvz. Turbo režim. Karta běží při normální činnosti na svém běžném taktu, při zátěži využije veškerý výkon. A proč to tak je? Grafické karty mají regulovatelné chlazení. Při základních činnostech (surfování atd) není potřeba vysoký výkon. Při hraní se stává výkon nedostatečný. Taktování vám zachová základní frekvenci. Nabyde pouze turbo režim.

S touto kolonkou opět budeme hýbat. Zde se nastavuje frekvence na paměti. Ta bohužel turbo režim nemá. Tudíž vaše nastavená hodnota poběží nepřetržitě.

Máme vše, co zatím budeme potřebovat v tomto programu. Program na zatížení je snadný. Stačí zapnout a nastavit ostrost detailů, antialasing atd. A poté stačí dát start a vše jede.

Máme všechno. Doporučuji vypnout všechny ostatní procesy. Jako prohlížeč, windows media player atd.

Tak jak tedy na to? Pro začátek začneme s páčkou na nastavení frekvence jádra. Zde musíme být trpělivý. Přidáme hodnotu (většinou v mezích 5-20) a přepneme na Heaven a sledujeme. Vidíte tam chyby v grafice? Zamrzl vám PC? Ne? Tak můžete přidat dalších 5-20. Dalé se tento proces opakuje do té doby, dokud se neukáže chyba v grafice nebo nezamrzl vám PC. Pokud tato situace nastane, tak musíte mít v hlavě nebo na papíře poslední funkční hodnotu bez chyb nebo bez zamrznutí. Potrvá vám to, ale ten výkon se za to vyplatí! Nám se povedlo vyzdvihnout turbo režim o 220MHz. Ale je zde spousty aspektů, takže žádná zbrklost a vážně pomalu!

Naprosto stejný postup vás čeká u frekvence paměti. Opět dokud nejsou chyby v grafice nebo nezamrzne PC přidávejte. Nám se podařilo zvednout frekvenci o 320Mhz.

Po celé akci nechte Heaven běžet několik desítek minut a sledujte průběhy. Pokud nastane problém, opět snižte.

Přijde vám ale, že taktování v Heavenu není vůbec znát? Ano, nepostřehnete velký nárust výkonu. Spíše 1-2 frame. Ale taky jsme ještě neskončili. Nyní můžeme heaven vypnout. Na pravé části programu nalezneme VOLTAGE. Což je napětí na naší grafické kartě a také opět na nule. Přidáme na +6mV. Napětí je vysoce důležité. Díky správnému nastavení napětí získáte tu správnou stabilitu. Špatné nastavení napětí poznáte okamžitě při hře, protože padání snímků bude velice časté. Dbejte na opatrnost. Vysoké napětí vám může způsobit poruchu grafické karty. Nyní ale můžeme zapnout hru, hrát. Postupně pokud nastane problém ubíráme frekvence, pokud padají snímky přidáme napětí. Tato činnost vám vydrží klidně i měsíc. Až budete mít vše dokonale nastavené, bude vaše taktování u konce a vy si budete moci vychutnat hry na vyšší detaily.

Pro představu jaký dopad má taktování na naší grafické kartě tak.

FAR CRY 4 – bez taktování – 1280x720 – High detaily – 50 FPS A po přetaktování? FAR CRY 4 – 1920x1080 – ultra detaily – 50 FPS (stabilně pokud nastavíte správně vše!)

Užili jsme si i ostrější GTA V. Dokonce i na vysoké detaily Assasins Creed Syndicate. Což si myslím, že je příjemné zjištění.

Vše krásné co vás při taktování potká sebou nese i nějaká ta negativa. Nejhlavnější je zkrácení životnosti karty. Ale jsme přesvědčeni, že v dnešní době dlouholetá životnost je zcela zbytečná.

Nyní ještě jeden typ pro vás. Pokud jste vlastníkem dvou monitorů a oba máte zapojené a využívate jej, věnujte pozornost. Pokud je máte zapojené do jedné grafické karty přepojte sekundární monitor do integrované. Grafický výkon se dělí, a při zapnutém druhém monitoru vás zbytečně okrádá o snímky za sekundu.

Abych to shrnul. Dnešek je pro vás dosti náročný, taktování grafické karty není chvilková záležitost. Ale nemějte z toho strach. Je to naprosto jednoduché, i my jsme to zvládli. Stačí se držet našeho návodu a nic se nepokazí. Důležité je, že program přes který jsme taktovali musí být neustále zapnut. Pokud není, frekvence se automaticky vrátí do továrního nastavení. Pokud vám selže nebo zamrzne PC. Frekvence se kvůli ochraně vrátí opět na tovární. Dbejte našich pokynů a užijte si hry naplno!

Nové Call of Duty Black Ops 4!

Nové Call of Duty Black Ops 4!

Activision sa opäť činí a tentokrát nám priniesol nové Call of Duty, konkrétne Black Ops 4 s veľmi kontroverzným logom. Každopádne, pôjde už o 16. hru z tejto úspešnej série. zdroj: ...

2. 04. 2018
Adam Tomaškovič
3 min čtení
Copyright © Rott Ondřej, Božejovice 73, Jistebnice Redakce: redakce@mafiacinema.cz
facebook youtube
Publikování nebo další šíření obsahu serveru MafiaCinema.cz je bez písemného souhlasu Rott Ondřej, Božejovice 73, Jistebnice zakázáno.

background