background - Jak můžou počítačové hry vzdělávat?
Jak můžou počítačové hry vzdělávat?

Jak můžou počítačové hry vzdělávat?

7. 04. 2016
Petr Bartík
0 obrázků
9 min čtení

Určitě to taky znáte. Byli jste malí a s každou novou hrou, která se k vám dostala, se rozšiřovala vaše anglická slovní zásoba. To znamená, že zatímco ve škole jste byli teprve u slovíčka zmrzlina, tak ve skutečnosti jste těch slovíček znali již mnohem více. Některá z těch slov, která jste pravidelně vídávali na obrazovce svého počítače, možná neznala ani vaše paní učitelka učící vás na prvním stupni základní školy. Před monitorem vašeho počítače se tehdy totiž dělo také něco jiného, než jen to, že jste se skvěle bavili.

Vzdělávali jste se!

Ano, odehrávalo se to přesně před tím samým monitorem, od něhož se vás rodiče neustále snažili nejrůznějšími způsoby dostat. Jen si vzpomeňte, jak rozčílení byli při zjištění, že jste tam opět strávili celé slunné odpoledne, namísto toho, abyste si šli ven hrát. Jistě si vzpomenete také na to, jak vás poté pochválili za jedničku z angličtiny. Takto můžeme vzpomínat dále. Vzpomeňme si na všechny ty kulomety, samopaly a jiné střelné zbraně, jejichž názvy bychom bez hodin strávených při nesmrtelné sérii Call of Duty pravděpodobně ani neznali, jelikož při hodinách dějepisu jsme to byli právě my, kdo o nich poučoval ostatní, nikoliv paní učitelka. Ta vám sice mohla velmi realisticky líčit, jak krutá byla bitva u Stalingradu, ale až díky splněné misi z druhého dílu zmiňované série jste dostali skutečně realistický obraz její krutosti.

Tímto se dostáváme k již nastíněnému, dokola diskutovanému, avšak stále aktuálnímu problému, kterým je střet mezi mladší a starší generací. Vaše matka prostě nechce pochopit, že zatímco střílíte do zombíků, propichujete někoho mečem nebo prostě jenom tak uháníte autem v protisměru jako pirát silnic, že se zároveň učíte. Na druhou stranu jí to nemůžeme zazlívat.

Jistě, když s Geraltem ve slavném a populárním Zaklínači běháte po lesích a sbíráte byliny, můžete se sice celkem dobře vzdělat v alchymii, ale v reálném světě je vám taková alchymie celkem k ničemu. Za to vám však může skvělým způsobem rozšířit fantazii, což není vůbec ke škodě.

S intenzivním rozvojem herního počítačového průmyslu, kterého se nám v posledních dvou dekádách dostalo, vznikl také zbrusu nový způsob, jak se vzdělávat. Starší generace, která jakoby od tohoto rozvoje stála opodál, tento fakt však popírá a tím popírá i edukativní potenciál počítačových her.

Možná by pomohl návrat k heslu "škola hrou", které hlásal již Jan Ámos Komenský, protože zatímco ve škole mají děti problém udržet pozornost čtyřicetpět minut, nedělá jim problém soustředěně sedět za počítačem klidně celý den.

Nové Call of Duty Black Ops 4!

Nové Call of Duty Black Ops 4!

Activision sa opäť činí a tentokrát nám priniesol nové Call of Duty, konkrétne Black Ops 4 s veľmi kontroverzným logom. Každopádne, pôjde už o 16. hru z tejto úspešnej série. zdroj: ...

2. 04. 2018
Adam Tomaškovič
3 min čtení
Copyright © Rott Ondřej, Božejovice 73, Jistebnice Redakce: redakce@mafiacinema.cz
facebook youtube
Publikování nebo další šíření obsahu serveru MafiaCinema.cz je bez písemného souhlasu Rott Ondřej, Božejovice 73, Jistebnice zakázáno.

background