background - Kudy kráčel FattyPillow?
Kudy kráčel FattyPillow?

Kudy kráčel FattyPillow?

15. 08. 2016
Radovan Samotný
0 obrázků
13 min čtení

Lidé, kteří se pohybují v prostředí internetu jménu FattyPillow dozajista neunikli. Tento streamer a youtuber, některými zbožňovaný, některými zavrhovaný, na sebe dokázal strhnout pozornost takového počtu lidí, že je považován za vlivnějšího člověka, než například moderátor Leoš Mareš (soudě podle časopisu Forbes).

Čím ale Fatty, dříve působící pod jménem Tlustej Kárl, dokázal zaujmout? To je na rozsáhlejší studií sociálních poměrů na českém internetu. Ovšem ponechme ležet stranou akademickou mluvu, jaký je prototyp českého youtubera? To se nedá s přesností určit. Jednak tu máme skupinu lidí, kteří točí hry, vlogy, challenge a podobné věci a kteří cílí na publikum nižšího věku (to je valná většina z té slavnější sorty) a jednak ty, co se nebojí cílit na starší diváky (tady vzpomeňme třeba na legendárního Agraela). Mezi těmihle protichůdnými póly přístupu k videotvorbě se pohybuje spousta autorů, jejichž tvorba se nedá jasně definovat, protože... lidově řečeno, dělají co je napadne (což nevnímejte jako něco negativního, naopak díky těmto je české youtube alespoň zajímavější).

Pokud bychom se měli podívat na streamery, tak tady se v drtivé většině vyskytují lidé komentující hry – jistě to všichni znáte – webkamera, nějaká populární hra (CS:GO, LoL apod.).

Jak do toho všeho vlastně spadá FattyPillow? Ten de facto nijak. Fatty se rozhodl vsadit na úplně jinou koncepci a to především na expresivní vystupování, jak co se týče slovního projevu, tak co se týče chování před kamerou. Je sice pravda, že něco takového není úplně pro každého (sto lidí – sto chutí), ale je to rozhodně funkční recept na úspěch, koneckonců – kdejaký znalec šoubyznysu by vám potvrdil, že expresivita je dobrý způsob, jak na sebe upoutat pozornost. Vezměte si třeba bulvární noviny – ty píšou vždy o celebritách, které vystupují skandálně, nebo se nějaká jejich životní událost dá nafouknout tak, aby skandálně působila. Zkuste si třeba vzpomenout, kdy naposledy bulvár psal o shakespearovských hercích – už chápete? Expresivita přináší pozornost.

Tohle je nejspíš hlavní jádro Fattyho úspěchu, protože nikdo z českých „internetových lidí“ se touto cestou nevydal, nebo to alespoň nedotáhl na takový level.

Jaký je ale vůbec Fattyho životní příběh? Aniž bychom se pouštěli do sáhodlouhého vypravování, tak Fatty, vlastním jménem Karel Sivák, pochází z Vysočiny – konkrétně z Třebíče, což je obec, která získala městská práva v roce 1335 od markraběte Karla – náhoda? Ano, ale hezká. Fatty jako většina lidí prošel školní docházkou základní i střední, nicméně se očividně nikdy neviděl jako studijní typ. Nějaký čas se pohyboval ve světě hip hop muziky, spíš než pohyboval se dá říct, že byl i tvůrčně aktivní – některé z jeho songů si můžete poslechnout na Bandzone. Jako rapper dosáhl Fatty jistých úspěchů, ale v plném rozvoji mu (alespoň podle jeho slov) bránily časté depresivní stavy, nicméně i tak se do jistého povědomí dostal.

Změna nastala až v roce 2014, kdy si Fatty založil Twitch a posléze i YouTube kanál, na kterém začal vystupovat ve svém originálním stylu – filozoficky řečeno – expresivním vyjádřením syrového ducha. Nebál se v přímém přenosu nadávat, rozčilovat se, či dokonce po sobě sypat jídlo – a efekt v podobě zvětšujícího se publika se záhy dostavil. Samozřejmě se objevily i námitky na Fattyho chování, kterým prý „dává špatný vzor svému okolí,“ ale pokud bych mohl mluvit sám za sebe, tak říkám, že Fattyho přístup k tvorbě je v mezích snesitelné normy, zejména když to porovnáme s jistou bandou pubertálních nýmandů, kteří očividně nemají v lásce autobusy – jistě víte kam tím mířím.

V současné době Fatty působí i na televizních obrazovkách a to v pořadu Aliho parťáci, který sice asi nikdy nebude patřit do zlatého fondu televizní zábavy, ale svůj účel nejspíš plní.

Fattyho můžete kromě Twitche, Facebooku a YouTube najít i na Instagramu

Díváš se na Fattyho streamy?

Ano, moc mě baví!
Když mám čas.
Nesleduji ho.
Nebaví mě již od začátku.
Celkem hlasů: 136
Nové Call of Duty Black Ops 4!

Nové Call of Duty Black Ops 4!

Activision sa opäť činí a tentokrát nám priniesol nové Call of Duty, konkrétne Black Ops 4 s veľmi kontroverzným logom. Každopádne, pôjde už o 16. hru z tejto úspešnej série. zdroj: ...

2. 04. 2018
Adam Tomaškovič
3 min čtení
Copyright © Rott Ondřej, Božejovice 73, Jistebnice Redakce: redakce@mafiacinema.cz
facebook youtube
Publikování nebo další šíření obsahu serveru MafiaCinema.cz je bez písemného souhlasu Rott Ondřej, Božejovice 73, Jistebnice zakázáno.

background