background - Návrat do minulosti: Velký videoherní krach
Návrat do minulosti: Velký videoherní krach

Návrat do minulosti: Velký videoherní krach

16. 06. 2015
Patrik Hlaváček
0 obrázků
24 min čtení

Pokud se zajímáte o hry, tak není někdy na škodu vrátit se do minulosti a zavzpomínat, jaké byly hry, co provázelo jejich vývoj a jak se liší od těch dnešních. V tomto seriálu se podíváme na dnes už legendární studia a hry, ale také na velké historické události, které pohnuly a nenávratně změnily herní průmysl. Krach herního průmyslu byl beze všeho velkou událostí, která změnila a poznamenala hry.

Herní průmysl je jedním z nejmladších odvětví zábavního průmyslu. Dokazuje to jedna z prvních her, Magnavox Odyssey, ta je již 43 let stará (1972). Hry i její tvůrci se vyvinuli, zmoudřeli a tvoří dnes hry, které bude těžko srovnávat se starými hardcore hrami. Herní vývojáři, kteří stáli u prvních a legendárních her, jsou dnes již staří a někteří dávno opustili studia a zanechali nám jen vzpomínky na hodiny strávené u jejich her. Přestože je dnes herní průmysl oblíbený a hry stále vznikají a posouvají technologie a výkon počítačů dopředu, nemuselo tomu tak být. Hry měly již několikrát namále.

Přestože jedna z prvních her vyšla v roce 1972, herní průmysl začal pořádně existovat až o 5 let později, tedy v roce 1977. V této době Atari na trh uvedlo konzoli Atari 2600. Atari, které v té době ovládalo až 80% celého videoherního průmyslu navazovalo na úspěch jednoúčelových videoherních automatů.

Není proto divu, že hry, které existovaly na těchto automatech, se dočkaly, jak bychom dnes řekli, portu na 2600. Samotné herní konzole byly velmi levné, pro příklad Atari 2600 stálo 200 dolarů. Na trh začaly pronikat první počítače Commodore VIC-20(300 dolarů) a Commodore C64(180 dolarů) pro ně však zatím neexistovaly „žádné“ hry. Vše se ale mělo změnit!

Vznik Activisonu a pád Oceanu

Díky tomu, jak byly první počítače jednoduché. Začaly vznikat hry, které byly určené pouze pro počítače, ty neměly mnoho společného s hrami z automatů, a proto se trh posunul dále. Zní to jako krásný start. A opravdu to svým způsobem start byl, start něčeho, co si nikdo neuvědomoval a někteří doteď nechápou, kde se Velký videoherních krach vzal.

Přístupnost počítačů a jednoduchých programovacích jazyků byla prvním kamenem úrazu. Téměř každý mohl programovat a vytvářet hry. Začala tak vznikat garážová studia, kterých bylo ve Velké Británii v roce 1983 přes 400. V nich vznikaly často během neuvěřitelně krátkého času kopie her, které byly dávno vydané. Právě z tohoto období vychází jako „vítěz“ firma Activison, která vydává kvalitní a originální tituly. Dva mladíci tak začali vydělávat miliony.

Největším vydavatelstvím bylo Ocean, které každý měsíc vydalo neuvěřitelných 100 her a pětinásobek jich odmítlo. Zatím se bavíme pouze o Velké Británii, protože v USA byla tato čísla a situace mnohem větší a horší. Pokud jste byli v té době dostatečně šikovní, vytvořili jste během pár týdnů hru, která byla alespoň trochu originální a 1000 liber bylo vašich, také jste dostali kvalitní pracovní poměr, pokud jste byli opravdu dobří.

Ocean se proto rozhodlo pro gigantický projekt. Hru, která měla vyjít v krabičce a obsahovat hardwarový doplněk, soundtrack a mluvený hlas ke hře na pásce. Její název byl Bandersnatch. Hra stála Ocean neskutečné peníze a nikdy nevyšla. Roční ztráty se odhadovaly na 100 milionů liber. Pokud by hra vyšla, její cena by byla 40 liber, k porovnání ostatní hry stály 6-12 liber a ty starší 3-5. Hra byla několikrát odložena. Nakonec neměl Ocean co ukázat novinářům, protože nebyly peníze pro vývoj. A tak se jednoho dne stalo, že studio Ocean přestalo existovat.

Piráství aneb pirátem jednou, pirátem navždy

Určitě stojí zmínit i to, že již v té době existovalo pirátství a kopírování her. To nebylo ze začátku tak těžké a to ze dvou důvodů. Prvním byla jednoduchost kodů a žádná ochrana. Druhým pak fakt, že autorský zákon na herní průmysl neplatil. Vývojářům však nevadilo půjčování her, či jejich přenášení. Mnohem více jim vadil pirátský trh, ten hry často vytvořil zcela znovu, avšak naprosto stejně jako hru původní. Padělky se pak prodávaly za 1-2 libry a tím se začal trh přesycovat.

E.T. volá poušť!

V roce 1982 vznikl film E.T., který byl naprostým hitem a tak se dala očekávat jeho herní adaptace. Kdo jiný, než největší herní společnost světa by se toho měla ujmout. Atari koupil za 25 milionů dolarů práva a zadala Howardu Scottu Warshawovi nelehký úkol. Vytvořit za 5 týdnů hru pro vánoční prodej. Přestože byl zvyklý tvořit několik měsíců, nakonec souhlasil. Vytvořil hru, ve které E.T. padal do děr a hledal části telefonu a byl honěn policií a vědci. Přestože byla hratelnost mizerná Atari spoléhalo na značku E.T. a vytvořilo 5 milionů kopií hry. Té se prodalo pouhých 1,5 milionů. Prodej se nezměnil ani při slevě ze 49 dolarů pod 1 dolar.

Dalším hřebíkem do rakve pro Atari byl konzolový PacMan přestože se stal nejprodávanější hrou na Atari 2600 byl tak trochu propadákem. Obrovské náklady a 12 milionů kopii hry (v té době bylo však pouze 10 milionů prodaných konzolí Atari 2600) se stalo poslední věcí, která firmu položila.

Firma tak jednoho dne odvezla všechny zbytkové kopie Pacmana a E.T. společně s neoznámeným hardwarem do pouště a zde vše nechali zakopat. Tento „hrob“ se do teď nenašel, přesto připomíná temnou dobu, která pro hry panovala.

V roce 1983 Atari oznámilo ztrátu 536 milionů dolarů a to o rok později vedlo k jejímu prodeji.

Konec herního průmyslu?

Přesycenost zákazníků hrami, které za nic nestály, vedl k tomu ,že se ztratila důvěra ve videoherní průmysl. Ten na několik let přestal existovat. Sice se vyvíjelo a vycházelo pár her na osobní počítače, ale jejich prodeje byly mizerné. Nikdo nechce hry hrát, protože jich má dost a raději si zahraje karty.

Nový hráč na obzoru V roce 1983, kdy v USA a Evropě herní průmysl padá, začíná tiché Nintendo představovat svou herní konzoli NES, která v roce 1985 vrátí do USA a Evropy hry a zachrání celý herní průmysl. Hry se znovu postaví na nohy a začínají znovu budovat to, co před nedávnem ztratili. NESu se nakonec prodá 61 milionů kusů. To definitivně potvrzuje, že doba temna a krach jsou za námi.

Je dnešní doba podobná?

Když se nad tím zamyslíte, tak několik hlavních příčin je podobných dnešní době. Mnoho nezávislých studií, každoroční vydávání her stejné značky a recyklace věcí, které jsme zde již několikrát viděli. A mnoho her, které svou hratelností za nic nestojí. Na druhou stranu, herní průmysl není veden pouze jednou firmou a indie tituly jsou originální. Může být jen otázkou času, kdy se toto hráčům přestane líbit.Videoherní krach v konečném důsledku hry posunul dopředu.

Nové Call of Duty Black Ops 4!

Nové Call of Duty Black Ops 4!

Activision sa opäť činí a tentokrát nám priniesol nové Call of Duty, konkrétne Black Ops 4 s veľmi kontroverzným logom. Každopádne, pôjde už o 16. hru z tejto úspešnej série. zdroj: ...

2. 04. 2018
Adam Tomaškovič
3 min čtení
Copyright © Rott Ondřej, Božejovice 73, Jistebnice Redakce: redakce@mafiacinema.cz
facebook youtube
Publikování nebo další šíření obsahu serveru MafiaCinema.cz je bez písemného souhlasu Rott Ondřej, Božejovice 73, Jistebnice zakázáno.

background