background - Přes 90% procent PC hráčů někdy stáhlo nějakou hru, 35% to dělá pravidelně
Přes 90% procent PC hráčů někdy stáhlo nějakou hru, 35% to dělá pravidelně

Přes 90% procent PC hráčů někdy stáhlo nějakou hru, 35% to dělá pravidelně

30. 12. 2016
Radovan Samotný
0 obrázků
8 min čtení

Přinášíme vám výtah ze studie, kterou během tohoto roku sestavil PC Gamer, který oslovil 50 000 hráčů, jenž jim poskytli ne moc lichotivé hodnocení hráčské komunity na PC. Jak je zmíněno v nadpise, tak téměř každý hráč má zkušenosti s pirátěním her a 35% hráčů z oslovené skupiny považuje stahování z torrentů za normální způsob, jakým si v současnosti obstarávat nové tituly. Z výzkumu dále vyplývá, že 25% dotázaných za svůj život stáhlo přes 50 her.

Nejsou to úplně příznivě znějící čísla – upřímně, boj s herním pirátstvím docela připomíná boj s větrnými mlýny – hlavně, neexistuje žádná nezničitelná protipirátská ochrana. Vždyť i Denuvo, o kterém se hovořilo jako o nezničitelné ochraně, bylo nakonec překonáno (mám pocit jistého deja vu – nezničitelná měla být i ochrana u prvního Bioshocku v roce 2007 a skutek utek).

Vtip je v tom, že se v podstatně jedná o status quo, protože při nemožnosti vytvořit řádnou ochranu proti cracknutí se s herními piráty nedá nic dělat. Hry jsou z torrentů stahovány bez ohledu na jejich kvalitu – u špatných her (např oba díly Homefront) lze pochopit, proč hráč nemá moc chuť do něčeho takového investovat peníze, ale problém crackování se týká i těch dobrých titulů (Witcher 3). U některých distribučních služeb naštěstí existuje možnost refundace nakoupených her, což vede k tomu, že si hráči mají možnost daný titul vyzkoušet a až pak se rozhodnout, jestli si ho nechat nebo ne. Bohužel žijeme v době, kdy se už téměř nikdo neobtěžuje vyrábět dema (čest výjimkám – Final Fantasy XV jich mělo hned několik), takže hráči mnohdy neví, co od nových her čekat (ruku na srdce, ukázkové gameplaye od vývojářů často nereprezentují finální titul – opět čest výjimkám – Kojima Productions).

Herní pirátství má bohužel celkem velký dopad na tvůrce indie her, kteří nemají prostředky na silné ochrany a u kterých je tak poměr stažených verzí oproti těm koupeným kolikrát 1000 ku 1. Indie tvůrci tak raději utíkají ke konzolím a PC verze kolikrát ani nevydají. Pokud tenhle trend bude pokračovat i nadále a pokud si Sony udrží vstřícnou politiku k nezávislým studiím, tak se tímhle tempem PC hráči připraví o velké množství zajímavých titulů, což je samozřejmě jen na škodu.

Jaké máte zkušenosti se stahováním her z torrentů?

Nikdy jsem si nic nestáhl.
Zkušenosti by byly, ale v současnosti si všechny hry kupuju.
Sem tam si něco stáhnu, většinou hry, které si potřebuju vyzkoušet.
Víc stahuju, než kupuju.
Celkem hlasů: 640
Nové Call of Duty Black Ops 4!

Nové Call of Duty Black Ops 4!

Activision sa opäť činí a tentokrát nám priniesol nové Call of Duty, konkrétne Black Ops 4 s veľmi kontroverzným logom. Každopádne, pôjde už o 16. hru z tejto úspešnej série. zdroj: ...

2. 04. 2018
Adam Tomaškovič
3 min čtení
Copyright © Rott Ondřej, Božejovice 73, Jistebnice Redakce: redakce@mafiacinema.cz
facebook youtube
Publikování nebo další šíření obsahu serveru MafiaCinema.cz je bez písemného souhlasu Rott Ondřej, Božejovice 73, Jistebnice zakázáno.

background