background - 4K jako nový herní standard?
4K jako nový herní standard?

4K jako nový herní standard?

20. 01. 2017
Radovan Samotný
0 obrázků
7 min čtení

4K rozlišení (neboli 3840 x 2160) je už dlouhodobě známá věc a zejména v poslední době se o něm mluví jako o novém herním standardu a to především díky navyšování výkonu herních strojů, modifikacím, ale i záměrům samotných vývojářů, kteří do her 4K kompatibilitu už často přímo umisťují. Samozřejmě, vývoj kráčí kupředu a zatímco dříve bylo normální mít rozlišení 720p a později 1080p, tak teď je velmi možné, že (abych parafrázoval divadlo Járy Cimrmana) ona řeka pokroku poputuje zase dál. Má to ovšem jeden háček...

Největší problém 4K technologií je jejich cena, už za monitor uvalíte celkem pěkně mastné peníze. Nejlevnější televize vás vyjde cca na nějakých 10 000 Kč a nejlevnější monitor k PC na nějakých 9 000 Kč. A to není ta nejhorší zpráva – herní počítač, který vám rozjede 4K hry v nějakém slušném framerate vás bude stát kolem 40-50 000 Kč (minimálně v našich zeměpisných poměrech určitě) což je pro mnoho z nás značně nedostižná částka.

Jiná věc jsou herní konzolePS4 Pro zvládá mnohé hry na native 4K, ovšem větší počet přes upscale, což sice neznamená čísté 4K rozlišení, nicméně je to dobrá alternativa, zejména když máte hluboko do kapsy, protože PS4 Pro stojí pouhých 10 000 Kč. Pak tu bude (opravdu bude) Xbox One Scorpio, což je konzole, která by měla native 4K zvládat u všech her. Nicméně zatím netušíme, kolik bude tahle bednička stát – to se ukáže až půjde na trh – někdy koncem tohoto roku.

Co říct závěrem? Hry ve 4K vypadají nádherně, ale díky současné cenové nedostupnosti hardwaru, který by tohle rozlišení zvládl, se nedá očekávat, že by se z toho stal v dohledné době mainstream – na to si ještě pár let počkáme.

A tady máte ještě ukázku 4K rozlišení ve hře GTA V (jen si nezapomeňte nastavit kvalitu):

Nové Call of Duty Black Ops 4!

Nové Call of Duty Black Ops 4!

Activision sa opäť činí a tentokrát nám priniesol nové Call of Duty, konkrétne Black Ops 4 s veľmi kontroverzným logom. Každopádne, pôjde už o 16. hru z tejto úspešnej série. zdroj: ...

2. 04. 2018
Adam Tomaškovič
3 min čtení
Copyright © Rott Ondřej, Božejovice 73, Jistebnice Redakce: redakce@mafiacinema.cz
facebook youtube
Publikování nebo další šíření obsahu serveru MafiaCinema.cz je bez písemného souhlasu Rott Ondřej, Božejovice 73, Jistebnice zakázáno.

background